wz
 
 

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024
pixelov
[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Cigan a Dezik vo vesmíre

Cestu do vesmíru ľudstvu v úplných počiatkoch otvorili psi Cigan a Dezik, ktorí v júnovom mesiaci 1951 štartovali do kozmu v družici Sputnik 2. Ich let nebol dlhý: vystúpali v rakete do výšky vyše 100 kilometrov a potom sa v poriadku vrátili na Zem na padáku. Ale vavríny priekopníkov v dobývaní kozmu Cigan a Dezik nedostali. Cigan s Dezikom leteli do vesmíru (a môj otec "letel" do jachymovských baní na nútený pobyt 20 rokov a nám nastali kruté časy na okraji spoločnosti.).
Svet si zapamätal až ich následníka, psa známeho ako Lajka.

Prvý psí kozmonaut Lajka

Neprebádaný vesmír láka ľudí odjakživa. No ešte predtým, ako do rakety nastúpil Jurij Gagarin, predbehli ho mnohí zvierací astronauti, no najznámejšou sa stala kozmonautka Lajka.
Drobný psík sa túlal ulicami Moskvy. Ľudia si ho nevšímali, no vtedy ešte netušili, že sa stane najslávnejším psím sovietskym astronautom. Z moskovskej ulice sa dostala priamo na obežnú dráhu Zeme.

3.listopad - den kdy byla Lajka ve vesmíru

http://www.youtube.com/watch?v=d3ejui9u8AA

Jedným z ďalších kozmonautov bol pes Bobik. Zachovali sa dokumentárne záznamy psov u ktorých sa pri preťažení skoro odtrhávali hlavy. Tak Bobik jedenkrát letiac do vesmíru zakúsil neľudské podmienky a pochopil, že nepotrebuje tento entuziazmus spojený so smrteľným nebezpečenstvom, za ktorý ľudia potom dostávajú hviezdičky a prémie. Cestou na štart si Bobik neočakávane zvolil slobodu a utiekol z rúk psovoda, skočil do nejakej veľkej rúry a cez ňu aj utiekol. Už ho viac nikto na kozmodróme nevidel, ale neukázal sa ani na Západe a Sovietske kozmické tajomstvá neprezradil.

Tak kto letel namiesto neho?
Zostávala len polhodina do štartu. Jeden pes zostával, ale piloti musia byť dvaja, prísavky boli pripravené. Chytili prvého psa, ktorý strážil vojenskú kasáreň, umyli ho a dali do rakety, nestihol ani povedať, či s tým súhlasí. V papieroch bol pes zapísaný pod menom ZIB (Zamena Isčeznuvšemu Bobiku) – Zámena Zmiznutého Bobika. Keď sa psy vrátili, hrdinov vítal osobne Sergej Koroľov. Keď otvorili modul, tak videli, že jeden pes je známy a druhý je falošný, podozrivý. Generálnemu konštruktérovi odpovedali, že pre zvýšenie výsledkov poslali do vesmíru nepripraveného psa. Koroľov sa potešil a ohlásil vedeniu Komunistickej strany, že o chvíľu budú posielať na dovolenky do vesmíru obyčajných pracovníkov.

Sovietsky zväz i USA, no aj Francúzsko alebo Čína posielali ku hviezdam množstvo zvierat. Vedci sa obávali v tom čase do vesmíru vyslať ľudí, pretože netušili, ako by telo reagovalo na stav beztiaže a kozmické žiarenie. Práve preto sa prvými astronautmi stávajú zvieratá. Na nich skúmajú, čo sa deje s organizmom počas letu, či a ako dlho vydrží v priestore bez gravitácie a ako zvládne slnečné a elektromagnetické žiarenie. Pri výskume boli podľa vedcov najlepšie túlavé psy, pretože tieto zvieratá údajne dobre znášali extrémne podmienky - zimu a hlad. Okrem toho Lajka bola vraj veľmi flegmatická, nemala žiadne konflikty s inými psami, a preto bola ideálnou kandidátkou na let do vesmíru.

V roku 1957 medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi panuje napätie. Medzi krajinami prepukla Studená vojna a svetové veľmoci sa predháňajú jedna pred druhou. 4. októbra 1957 sovietska umelá družica Sputnik prvýkrát dosiahla obežnú dráhu okolo Zeme. Nad povrchom planéty krúžila vo vzdialenosti 215 až 939 kilometrov a až po troch mesiacoch pri návrate zhorela v atmosfére. Sovietske prvenstvo však stihol ešte potvrdiť vysielač, ktorý sa nachádzal na palube.
Po tomto úspechu plánoval Nikita Chruščov vypustiť k výročiu revolúcie (7. novembra) ďalšiu družicu, no tentokrát so živým tvorom na palube – Lajkou. Mnohí sa mu tento nápad snažia vyhovoriť, no všetky snahy sú márne.

Hlavný sovietsky raketový konštruktér Sergej Koroljov už konštruoval ďalšiu družicu, no vôbec nerátal so psom na palube. Rozhodnutie prišlo totiž veľmi náhle. V priebehu štyroch týždňov zmontoval zariadenie, v ktorom mala letieť sučka kríženca sibírskeho huskyho a teriéra. Keďže Sputnik 2 mal mať na palube živého pasažiera, vyzbrojili ho vybavením na meranie slnečného žiarenia a kozmických lúčov. Kabína mala cylindrický tvar a poskytovala len malý priestor na pohyb. Steny kabíny boli vyplnené špeciálnym mäkkým materiálom. Do kabíny pripravili Lajke zásoby vody a potravín. Dýchateľný vzduch jej mali zabezpečiť generátory s kyslíkom s prívodom vzduchu a vo vnútri sa nachádzalo aj zariadenie na absorpciu oxidu uhličitého, ktoré malo zabrániť akumulácii toxického plynu. O správnu teplotu a pohodlie sa postaral skonštruovaný systém tepelnej regulácie, ktorý by sa mal spustiť vždy, ak teplota prekročí hranicu 15°C. Okrem týchto zariadení, konštruktéri zostrojili prístroje pre záznam tepu, dychu, krvného tlaku, elektrokardiograf a tiež prvky pre meranie množstva ďalších údajov, ktoré mali zaznamenávať podmienky v kabíne, hlavne teplotu a tlak.

Lajka prešla mnohými tréningami. Spolu s ňou sa tréningu podrobili ďalšie dva psy – Albina, Muška. Sovietsky vesmírny vedec Oleg Gazenko však uprednostnil práve Lajku. Albina bola prvým náhradníkom a absolvovala dva lety vo výškovej rakete a Muška testovala vybavenie a prístroje na podporu životných funkcií. Zvieratá postupne v priebehu 20 dní premiestňovali do stále menších a menších klietok, aby si zvykli na zostrojenú kabínu. Vedci ich chceli dokonca vycvičiť tak, aby nevykonávali potrebu. Podávali im preto spočiatku laxatíva, no psy začali chradnúť a ich zdravotný stav sa zhoršoval. Preto usúdili, že cieľ dosiahnu iba efektívnym výcvikom. Všetky tri sučky postupne umiestňovali do centrifúgy, kde simulovali zrýchlenie štartu rakety a zvuky kozmickej lode. V priebehu simulácii sa ich pulzy zdvojnásobili a tlak rapídne stúpal. Taktiež im podávali špeciálne jedlo, ktoré mali pripravené v kabíne.

3. novembra 1957 z kozmodrómu Baikonur vypustili družicu s trojročným psím astronautom do vesmíru. Všetci si gratulujú, veď úspechom už je, že družica bez problémov odštartovala a vzniesla sa do vesmíru. Lajka sa však živá už na Zem nevrátila. Tesne pred štartom ju dôkladne učesali, do jej srsti naniesli slabý alkohol, pravdepodobne, aby ju omámili. Na telo jej pripevnili elektródy, ktoré pozorne sledovali jej vitálne funkcie. Srdcová frekvencia Lajky pred štartom bola 103 tepov za minútu, no už v priebehu prvého zrýchlenia sa zvýšil na 240 tepov za minútu.

Do roku 2002 existovalo viacero verzií o Lajkinej smrti. Niektorí tvrdili, že na konci zásobníka s jedlom bol jeden kúsok otrávený – nemala sa vraj vo vesmíre viac trápiť. Iní tvrdili, že v kabíne zlyhal generátor kyslíku a udusila sa. Pravdu však odhalil Dimitrij Malašenkov z moskovského Inštitútu pre biologické problémy. Jeho výskumy zistil, že aj keď Sputnik 2 dosiahol obežnú dráhu, niektoré ochranné tepelné izolácie sa uvoľnili a teplota v kabíne sa zvýšila na neuveriteľných 40°C. Lajka podľa neho a zachovalých údajov nejavila známky života asi päť až sedem hodín po štarte. Už pri štvrtom oblete Zeme bolo zrejmé, že zomrela na následky prehriatia a veľkého stresu.

Zapálené sviece za všetkých túlavých psíkov, ktorí stratili svoje životy vďaka svojim nezodpovedným pánikom.

Na znak pamiatky psej kozmonautky v novembri neďaleko Moskvy položili pamätnú tabuľu, ktorá pripomína míľniky v letoch do vesmíru. Zároveň vzdáva hold všetkým padlým ruským kozmonautom, či už zvieracím alebo ľudským. V rohu pamätnej dosky je znázornený malý oriešok, veľmi nápadne pripomínajúci Lajku. Na jej počesť nakoniec pri Moskovskom inštitúte vojenskej medicíny postavili monument, ktorý pripomína malého „veľkého“ psa – astronauta.

Strelka a Belka

 

Белка и Стрелка покорили Космос

http://www.youtube.com/watch?v=TOGPn405uRY

19 августа 1960 года: Две собаки, Белка и Стрелка, стали первыми живыми существами, которые побывали на орбиту и вернулись на Землю живыми.

Strelka a Belka neboli na svojej misii samy. Sprevádzali ich ešte králik, štyridsať myší, dva potkany, muchy a niekoľko rastlín. "Vyštartovali 19. augusta 1960 a nasledujúci deň sa väčšina pasažierov vrátila v poriadku na Zem. Zhruba dvadsať myší let neprežilo. Vypchaté telá dvoch hrdinských sučiek pouličnej zmesi sú súčasnosti vystavené v moskovskom múzeu kozmonautiky.

Záchranári

 Psy boli pri kozmických letoch v počiatkoch kozmonautiky v Sovietskom zväze najčastejšie používanými zvieratami. V priebehu 50. rokov uskutočnil Sovietsky zväz celkovo 29 suborbitálnych letov (Kármánova hranica bola prekročená pri väčšine týchto letov), v rámci ktorých vypustil 36 rôznych psov (z nich celkovo 15 pri letoch zahynulo), pričom psy Dezik a Cigan sa v roku 1951 stali prvými cicavcami, ktoré prekročili výškovú hranicu 100 km a vrátili sa úspešne na Zem. V roku 1954 sa psy Lisa 2 a Ryžik 2 stali prvými zvieratami, ktoré pri lete otestovali kozmické skafandre v otvorenom vesmírnom priestore. Niekoľko suborbitálnych letov so psami uskutočnila v 60. rokoch aj Čína.

Strelka a Belka...

Pes Lajka sa v kozmickej lodi Sputnik 2 stal v roku 1957 prvým živočíchom na obežnej dráhe, kde však zároveň aj uhynul kvôli nemožnosti jeho návratu na Zem. V rámci prípravy prvého letu človeka do vesmíru boli v rokoch 1960 – 1961 Sovietskym zväzom úspešne vypustené na obežnú dráhu 4 lode typu Vostok s celkovo šiestimi psami. Prebehli aj ďalšie 2 štarty, tieto ale neboli úspešné a psy Lisička a Čajka pri prvom z nich zahynuli. Pri druhom však psy Žuľka a Žemčužina núdzové pristátie za extrémnych podmienok po nevydarenom štarte "akoby zázrakom" prežili. Zo štyroch úspešne odštartovaných letov sa však jeden skončil tragicky, keď psy Pčoľka a Muška zahynuli pri nevydarenom pristátí lode Sputnik 6. Ešte predtým sa však psy Belka a Strelka z misie Sputnik 5 v auguste 1960 stali prvými organizmami, ktoré sa z obežnej dráhy úspešne vrátili na Zem. Okrem nich sa z obežnej dráhy vrátili úspešne ešte psy Černuška (pri misii Sputnik 9) a Zvezdočka (Sputnik 10). Ďalší a doteraz posledný potvrdený orbitálny let so psami (Veterok a Ugolok) sa uskutočnil ešte v roku 1966 pri misii Kosmos 110, pričom psy pri ňom absolvovali najdlhší pobyt vo vesmíre (22 dní). Údajne sa pes nachádzal aj na palube čínskej lode Šen-čou 2 v r. 2001, túto informáciu však čínske oficiálne miesta nikdy nepotvrdili.

Belka and Strelka Russian space dogs

http://www.youtube.com/watch?v=u4SUH9qITxE


Jurij GAGARIN

4. 12 апреля 1961 года: советский космонавт Юрий Гагарин становится первым человеком, который совершил путешествие в космос и на орбиту Земли. в космосе он провел 1 час и 48 минут…
 

Do letu prvého človeka do vesmíru v apríli 1961 vypustili Sovieti do kozmu asi tridsať rakiet so zvieratami; desať psov pri tom zahynulo. Aj psí kozmonauti sa museli podrobiť pred letom tréningu. Napríklad boli zavretí 15 až 20 dní v špeciálnych klietkach, obliekali ich do skafandrov, lietali na centrifúge a dostávali špeciálnu stravu. Všetci psi astronauti boli sučky odchytené na ulici. Dôvodom bola ich pokojná povaha a boli zvyknuté na ťažký život. Strelkinu dcéru Pušinku sovietsky prezident Nikita Chruščov neskôr daroval dcére Johna F. Kennedyho.

 

„Dobrý den majore Gagarine!“

 Dobry den majore Gagarine

Napísal: Pavel Pácl; Hudba:  Gustav Brom

1. Celý svět slyšel tu zprávu TASSu,
celý svět zanechal hovoru,
celý svět vyskočil od rozhlasu
a zdvihl pohledy nahoru.

2. Dobrý den majore Gagarine,
tak jsme se konečně dočkali,
celý svět připil Vám rudým vínem,
lidé vám zezdola mávali.

R. Vyřiďte prosím na měsíci,
vyřiďte mezi hvězdami
co chceme všichni dneska říci
že přijdem brzo za vámi.

3. Já to tak zazpívat nedovedu
trémou se třese mi dneska hlas
máte prý majore dvacet sedum
a svět je mladý podle vás.http://www.youtube.com/watch?v=eO1Xmhfr3vM

Keď bol vo vesmíre Jurij Gagarin, tak na všetkých našich staniciach sme z rádia počuli známu pesničku, vtedajší šláger, „Dobrý den majore Gagarine!“ a už o dva týždne 28. apríla sledovali v televízore na Miestnom národnom výbore občania obce televízny prenos jeho triumfálneho privítania v Prahe. Neviem, či ten televízor nebol vtedy zakúpený práve pri tejto príležitosti. Naša radosť z návštevy kozmonauta Gagarina bola veľká aj preto, že sme v škole počúvali všetko zo školského rozhlasu v ktorom zneli slová z rádia počas celého dopoludnia.

Sputnik 2 Launches Dog into Orbit Newsreel PublicDomainFootage.c

http://www.youtube.com/watch?v=ooDKoJR3Bzw

Viete, že...
Psy môžu trpieť kompulzívnou poruchou - prehnané, vytrvalé, jednotvárne, opakované správanie sa, ktoré je spôsobené konfliktom, stresom a úzkosťou, ale ktoré sa neskôr prejavuje aj bez spúšťačov? Môže ísť napríklad o naháňanie chvosta, točenie sa, hryzenie alebo lízanie častí tela, chytanie fiktívnych múch, svetla, cicanie slabín, kontrolovanie zadnej časti tela alebo o vizuálnu fixáciu objektov.

OPICE

 Opice boli najčastejšie používanými zvieratami pri kozmickom výskume v Spojených štátoch. Išlo hlavne o druhy makak rézus, malpa kapucínska a šimpanz. Od konca 40. do začiatku 60. rokov použili USA pri 14 suborbitálnych letoch 16 rôznych opíc (len 6 letov prekročilo Kármánovu hranicu, väčšina opíc uhynula), pričom opica Albert II sa v r. 1949 stala prvým cicavcom, ktorý sa dostal nad výšku 100 km, pri návrate však zahynula. Prvými opicami, ktoré prežili let nad 100 km boli v roku 1959 Baker a Able. Prvým hominidom, ktorý prekročil výškovú hranicu 100 km, bol v januári 1961 šimpanz Ham. V 60. rokoch uskutočnili niekoľko suborbitálnych letov s opicami Francúzsko a aj Argentína (nedošlo však k prekročeniu Kármánovej hranice). V roku 2013 vypustil do výšky 120 km opicu aj Irán.

Opica Baker

Opica Baker použitá pri suborbitálnom lete rakety Jupiter
Prvou opicou na obežnej dráhe bol na lodi Mercury-Atlas 5 v r. 1961 šimpanz Enos. Američania vypustili opice na orbitu ešte v r. 1969 pri misii Biosat 3 a v r. 1985 počas misie raketoplánu Challenger (STS-51-B). V rokoch 1983 až 1996 vypustil na obežnú dráhu v rámci šiestich misii programu Bion celkovo 12 opíc aj Sovietsky zväz (resp. Rusko). Predpokladá sa, že opica sa nachádzala aj na palube čínskej lode Šen-čou 2 v r. 2001, táto informácia ale nie je dodnes potvrdená.

Okrem opíc a psov bolo na orbitálnu dráhu pri pilotovaných aj nepilotovaných letoch vypustených aj desiatky druhov menších živočíchov, vrátane myší, potkanov, korytnačiek, žiab, mlokov, rýb, slimákov, či pavúkov, ako aj rôznych druhov hmyzu, článkonožcov a červov (nehovoriac o veľkom množstve rôznych mikroorganizmov). Výnimočne boli do vesmíru poslané aj vtáky, pričom prvý rozsiahlejší výskum v tejto oblasti prebehol s prepelicami japonskými na stanici Mir v rámci slovenského experimentu pri misii "Štefánik" počas letu kozmonauta Bella.

Ivan Bella

Za vôbec prvé živočíchy vyslané nad hranice zemskej atmosféry sa považujú vinné mušky (Drozofila melanogaster) vystrelené Američanmi 20. februára 1947 pri suborbitálnom lete rakety V-2 do výšky 109 km.
Mlok na palube raketoplánu Columbia počas misie STS-65
Dve korytnačky (spolu s niekoľkými druhmi hmyzu) sa v septembri 1968 stali na palube sovietskej lode Zond 5 prvými živočíchmi, ktoré obleteli Mesiac a vrátili sa úspešne na Zem.
Ešte väčšie množstvo živočíšnych druhov bolo vypustených pri suborbitálnych letoch, z tých výnimočnejších možno spomenúť Francúzmi pripravený let mačky Felicetty z roku 1963 (dosiahla výšku vyše 150 km).

 

Podobné odkazy
Jurij Gagarin: 
http://cezmina.wz.sk/Vovesmire.htm
Ženy vo vesmíre: 
http://cezmina.wz.sk/Vesmirzeny.htm  

Psí kozmonauti: http://cezmin.szm.com/2014mikinka.htm

Odkazy na zaujímavé stránky a zdroje
http://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/17051-belka-a-strelka-sa-pred-50-rokmi-vratili-na-zem
http://www.cold-war-sputnik-soviet-space-dog-laika.com/Belka_and_Strelka_stamps.html
http://magazin.atlas.sk/spektrum/foto-najlajkovanejsie-fotky-v-historii/806167.html
http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/9462-rusija-2010/page-14
http://chesnokov.blog.sme.sk/c/120414/Prvy-cigan-vo-vesmire.html
http://www.adrian.hudec.szm.com/Konstantin_Ciolkovskij.html
http://aranylaci.freeweb.hu/spacedogs/spacedogs.htm
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zvieratá_vo_vesmíre
http://www.fyjs.cn/bbs/read.php?tid=239090
http://sk.wikipedia.org/wiki/Gustav_Brom
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ivan_Bella
http://daypic.ru/space/114141
http://psisvet.sk
http://www.novinky.cz/kultura/230511-autor-ody-na-gagarina-priznal-pravu-psal-jsem-to-dve-hodiny.html
http://www.zvjezdarnica.com/astronautika/svemirske-letjelice/razvoj-satelitskog-prometa-u-zemljinoj-orbiti/148
http://www.psisvet.sk/index.php/zaujimavosti/1195-prveho-psieho-kozmonauta-vyslali-do-vesmiru-pred-56-rokmi


Moje
webové stránky 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
 Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka: http://seniorka.szm.com
 Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz

 Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.wz.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť | Obnoviť | Dopredu