wz
 
 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

DNA, ŠEGI100 a MIŠO BIELY- NESTRÁCAJME HODNOTY

http://www.youtube.com/watch?v=Spc_VksyCtQ

MNOŽITEĽ

Kto je množiteľ
Ľudí (vedome či nevedome) profitujúcich z chovu psov môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín:

1.Množiteľ - „biznisman“
Osoba zarábajúca na psoch. Doslova! Zo všetkých typov asi tá najhoršia. Cieľom je vložiť do chovu, čo najmenej, mať minimálne náklady a zároveň zarobiťnajviac ako sa len dá.
Množiteľ. Od slova množiť, rozmnožovať. Za najkratšiu dobu s vysokým počtom šteniat. A to všetko na úkor starostlivosti a pohody zvierat. Takýto človek chová niekoľko plemien naraz. Hlavne tie, ktoré sú aktuálne v kurze a žiadané.
Psy sú chované v nevyhovujúcich podmienkach! Často na najzadnejšom kúte záhrady, v studenej garáži či tmavej pivnici. V chlievikoch a králikárňach bez prístupu denného svetla, bez nároku na voľný pohyb. Sú nesocializované, neprichádzajú do kontaktu s človekom alebo iným zvieraťom. Neraz chýba aj základné veterinárne ošetrenie a kvalitná strava. Jednoducho trpia psychicky a fyzicky!
Majú tu len jediný cieľ – sučky rodiť šteniatka, samce nakrývať. Využíva sa každé háranie až pokiaľ nie sú zvieratá totálne „vyšťavené“ a pre takého „podnikateľa“ viac nepoužiteľné. Ich ďalší osud sa stáva neistým. Tí šťastnejší sa dostanú do útulku a majú šancu na skutočný život. Tí druhí...
Šteniatka sú zrkadlom svojich rodičov. Množitelia krížia matku so synom, otca s dcérou a tak vznikajú generáciami rôzne telesné malformácie a vrodené chyby. Selektujú zvieratá bez poznania princípov biológie a genetiky! Zvieratá sa rodia so slabo vyvinutým imunitným systémom, sú náchylné na rozličné ochorenia, ktoré sa s nimi ťahajú aj celý život.
Takéto šteňatá sa predávajú za pomerne lacný peniaz. Budúci majiteľ v domnení, že urobil výhodnú kúpu, neskôr vytriezvie pri účtoch od veterinárneho lekára...
Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme! Doprajme to aj našim zvieratám! Oni sa na tento svet predsa nepýtali!

2. Množenie ako hobby
Človek, ktorý sa k svojim zvieratám správa dobre a s láskou, no množí na nich, aj napriek tomu. Väčšinou má jedno plemeno, párik (sučku a psa). O psy je väčšinou postarané, sú socializované, veterinárne ošetrené. Zisk zo šteniat berie ako prilepšenie k danej životnej situácii.

3. Množenie z nevedomosti
Táto skupina ľudí je najbizarnejšia! Svoje zvieratá nadovšetko ľúbia, často sú pre ne schopní obetovať aj to posledné...ALE!
Žijú v presvedčení, že ich psík je ten najlepší, sučka najkrajšia a tak chcú mať od nich šteniatka – pre dobrý pocit, na pamiatku, z mylných informácií,... Jednou je, že každá sučka musí mať aspoň raz za život šteniatka. V dnešnej dobe je to už len prežitok či povera! Sučka prežije aj bez toho a takisto ani psík nemusí byť otcom šteniatok. Tých je v útulkoch viac než dosť! A čakajú na svoje domovy!

4. Množiteľ - nezodpovedný majiteľ
Najnezodpovednejší typ! Je častý hlavne na dedinách. Sučka počas háranie ujde, potuluje sa voľne po uliciach. Stretne psa - samca. A ostatné už zariadi Matka príroda...
Sučka po dvoch mesiacoch porodí šteniatka, kríženčekov. V tom lepšom prípade nájdu domov u susedov, známych. V tom horšom končia v cigánskych osadách, utopené alebo rovno vyhodené na ulicu, niekedy aj s matkou. Tieto situácie sa môžu opakovať na jednom dvore aj niekoľko rokov. Riešenie je úplne jednoduché! Kastrácia! Sučku vykastruje takmer každý veterinár a človek má o „starosť“ menej. Určite je to lepšie riešenie ako „nečakané darčeky z potulných ciest“ každé háranie, každý polrok.

5. Množiteľ – „biznisman“ II.
Takáto osoba má doma psa, psov s preukaz pôvodu (PP). Šteňatá však predáva bez PP. Je to najsmutnejší prípad! Ešte smutnejšie sú dôvody neudania PP – šteňa sa narodilo ako posledné z vrhu, šteniat bolo veľa a tak iba niektoré dostali papiere,.. Alebo sa mu papiere jednoducho nechcelo vybaviť! A možno by ani na taký chov nedostal povolenie...Zamyslite sa!
Každé krytie psov s PP je odobrené poradcom chovu a orgánmi, ktoré chov kontrolujú a sledujú (SKJ – slovenská kynologická jednota). Všetky psíky, ktoré sa narodia zdravé po takýchto rodičoch majú nárok na PP! Pes s preukazom pôvodu neznamená, že má chodiť na výstavy a urobiť skúšky. Preukaz pôvodu dáva ľuďom istotu, že zo šteniatka im vyrastie to, čo si kúpili, že rodičia boli zdraví, pod veterinárnym dohľadom a kontrolovaní na určité vrodené choroby (v závislosti od plemena). V tomto smere sa oplatí investovať!
Zdroj: Mária K., OZ Psia duša


KASTROVAŤ, ALEBO NEKASTROVAŤ

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Eh7DGGdhmzo
 


„Lacné šteniatka“

 Osvetu v oblasti nákupu psov od podozrivých množiteľov odštartovali v roku 2012 v podobe kampane „Lacné šteniatka“ tri občianske združenia – OZ Majme srdce, OZ Pes v núdzi a OZ Psia duša.
Zámerom kampane Lacné šteniatka je poukázať na nekalé praktiky množiteľov, ktorí týrajú zvieratá držaním a množením v neľudských podmienkach.

Výstavy ku kampani Lacné šteniatka
Výstavu si možno pozrieť:
Trenčín (9. - 31. 3. 2013),
Žilina (6. - 27. 4. 2013),
Košice (4. - 26. 5. 2013),
Banská Bystrica (3. - 23. 6. 2013)
Zvolen (3. - 23. 9. 2013).

Miestom konania výstav budú najnavštevovanejšie nákupné centrá, v ktorých budú umiestnené vzdelávacie panely, vysvetľujúce, ako človek rozpozná dobrého chovateľa od zlého. Návštevníkov tiež naučí, prečo radšej darovať domov psíkovi z útulku. http://www.teraz.sk/tag/lacne-steniatka


DNA - Nestrácajme Hodnoty Lyrics
http://www.youtube.com/watch?v=EZt9ROHSNNg

ZDROJE
ODKAZY
Príbehy psíkov
Psí svet - Kampaň
Lacnejšie šteniatka
Výstava ku kampani
http://www.agility.sk
http://www.dogsk.sk
http://www.psisvet.sk
http://www.psiadusa.sk

Podporte psíkovMoje
webové stránky 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
 Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka: http://seniorka.szm.com
 Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz

 Olympionik: http://olympionikholub.ic.cz
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť | Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2013
http://cezmin.wz.sk