wz
 
 

 

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov
[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Pomníky psím hrdinom
vo svete

 
Balto
Na Antarktíde
Hachiko
Na Antarktíde
Hachiko
Barry
Hachiko
 Doira
V Berlíne
Leo z Amsterdamu
Pamätník na počesť psích hrdinov
Smoky
Pamätník v Rusku

Čestná stráž psieho kapitána na cintoríne pri hrobe psieho hrdinu

Poďakovanie pozostalýchVeteran and War Dog Tribute - Justin Timberlake - Mirrors

https://www.youtube.com/watch?v=Qr8Qs8nH0vo
  Psí hrdina Sultán pochádzal zo Slovenska a položil svoj život v službe

Amerika oplakáva psieho hrdinu. Policajný pes Sultán zahynul pri zadržiavaní zločinca. Psovodi a ich štvornohí spoločníci ho spoločne odprevadili na poslednú cestu.
Sultánova cesta sa začala na Slovensku.
Odvážny psí hrdina tu uzrel svetlo sveta a jeho ďalšia cesta smerovala do radov polície v americkom Riverside v Kalifornii. Tu slúžil trojročný kríženec malinoisa a nemeckého ovčiaka od septembra 2013. V priebehu roku a pol dokázal Sultan odhaliť mnoho zločincov, špecializoval sa na detekciu drog.
Pri poslednej razii, ktorá sa uskutočnila koncom januára tohto roku, však zachránil svojho psovoda a položil za neho život. „Viem, že Sultán mi zachránil život a životy niekoľkých ďalších dôstojníkov. V ten deň zomrel ako hrdina," povedal o svojom štvornohom partnerovi psovod Mark Wallace. Zomrel ako hrdina. "
V deň policajnej akcie sa chystali policajti dolapiť nebezpečného tridsaťšesťročného zločinca Todda Allena Hodga. Muža mali zadržať a predviesť pred súd za nelegálne držanie zbrane. Muž sa pri zvuku policajných sirén zabarikádoval v dome a policajti ho nevedeli vypátrať. Schovaného muža však našiel nebojácny pes a dostal ho do úzkych. „Ozvala sa streľba a Sultana zasiahla strela priamo do krku," opisuje náročnú akciu zástupca šerifa Geoff Raya.
Ranenému Sultanovi sa podarilo z podzemnej skrýše dostať von a priplazil sa k svoju psovodovi. Ten ho okamžite naložil do auta a odviezol k veterinárovi. Pre štvornohého partnera však už bolo neskoro. „Keď som sa dostal k veterinárovi, vytiahol som z auta už len Sultánovo bezvládne telo," opisuje Wallace.
Sultánova obeť však nevyšla nazmar. Policajti ho napokon po niekoľkých hodinách doslova vydymili slzotvorným plynom. Keď sa objavil, v rukách držal zbraň a mieril na mužov zákona. Tí ho na mieste zastrelili.
Dôstojná rozlúčka a posledná cesta
Na poslednú cestu sa rozhodlo odprevadiť psieho hrdinu viac ako 1.200 ľudí a až 100 policajných psov. Rozlúčka so štvornohým policajtom bola plná emócií a slz. „21. január bol najhorším dňom v mojom živote," povedal policajt Wallace pred smútočným zhromaždením. „Viem, že keby nebol v službe Sultán, mohli sme sa tu lúčiť s iným psom z nášho tímu," dodal. „Som si tým istý, pretože všetky naše psy by sa zachovali v ten deň rovnako."
„Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. Sultán nebol len najlepším priateľom človeka, bol to môj najlepší priateľ," dodal.
Keď zástupca šerifa niesol urnu, uniformovaní dôstojníci sa postavil do pozoru a zasalutovali psiemu hrdinovi. Na jeho počesť sa pri pamätníku War Dog Memorial rozoznela vojenská trúbka. Nasledovalo ho 22 policajných psov, ktoré sa po poslednom potlesku rozštekali a odprevadili svojho psieho kolegu na „druhú stranu".
(Zdroj: Prt Scr ABC7) Viac TU!


Tisková zpráva
Statečné psí srdce 2014

Hovawartka, která na hřbitově zachránila svoji paničku, těžkou cukrovkářku.
Německý ovčák, který byl vážně pobodán, když šel do střetu s nebezpečným pachatelem, a další ovčák, který pomáhá mladé ženě postižené autismem. I tohle jsou příběhy letošních vítězů již pátého ročníku ankety Statečné psí srdce.
Pátý ročník ankety probíhá v kategoriích:
Záchranný čin neslužebních psů - laiků
Záchranný čin služebních a záchranářských psů
Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)
Spící srdce (ocenění In memoriam)


Cena hlavního partnera
Záchranný čin neslužebních psů laiků
Cenu převzala: Eva Gojdová a její hovawart Dona
Cenu předala: spisovatelka Bára Nesvadbová

Těsně před Vánocemi se Eva Gojdová rozhodla, že navštíví hřbitov, který je od jejího domu vzdálený asi tři kilometry. Cestu pojala jako procházku, a tudíž nemohla nechat doma čtyřletou fenku Donu. Jelikož Eva trpí už dvacet let diabetem, bere si s sebou vždy něco k jídlu a před odchodem si také měří hladinu cukru v krvi. Ani tentokrát to neopomněla. „Protože u nás na hřbitov mohou i pejskové, přivázala jsem Donu zevnitř k plotu nedaleko našeho místa a jala jsem se vyměňovat zvadlé květiny za vánoční výzdobu. Zima, cesta na hřbitov, práce okolo hrobu - to vše zřejmě způsobilo náhlý pokles hladiny cukru natolik, že jsem si sedla na obrubu hrobu, začala podřimovat a upadat do hypoglykémie. Nebyl tam nikdo, kdo by mě v této fázi, kdy už diabetik není schopen rozumně uvažovat, řekl, abych si rychle vzala něco k jídlu,“ popisuje Eva Gojdová.
Na hrobě zřejmě seděla dlouho a dnes si jen matně vzpomíná, že ji ze snu najednou vyrušilo rázné olizování tváří. „Pes po mně skákal a já se doslova válela ve vyzdobeném hrobě. Dona si sama překousala vodítko, protože jí mé chování připadalo nestandardní. Trochu jsem se probrala, vypotácela jsem se ze hřbitova, chytla Donu za to, co zbylo z vodítka a nechala jsem se vláčet po lese úplně jinou cestou, než jsme přišly. Dona pro mě byla jediná jistota. Ostatní svět jsem nepoznávala, netušila, kde jsem, kam směřuji a co tam dělám. Jen mi bylo divné, že okolo nás sviští auta, protože naše běžná cesta na hřbitov vede celkem opuštěnou krajinou,“ popisuje Eva, která cestou domů několikrát upadla, ale její věrný pes jí i tentokrát pomohl. Stál u ní a čekal, až se zase zvedne a když nereagovala, tak do ní žďuchal. „Za úplné tmy jsem najednou poznala, že mě
dovedla do centra naší obce na obecní úřad a do knihovny, kde pracuji a kam ji občas beru. Dona začala skákat na kliku od úřadu, kde právě uklízela paní Hladíková. Otevřela a podivila se, jak to vypadáme, protože i Dona měla hlavu od bahna,“ říká Eva. Paní Hladíková přinesla Evě tatranky a společně zavolali jejího syna. „Teprve zpětně mně i celé rodině došlo, že mi Dona zřejmě zachránila život, protože nikoho nenapadlo, že z nevinného výletu na hřbitov vznikne poměrně slušné drama.
Dona nechodila na cvičák, zvládá jen základní povely, a když právě nevidí zajíce na poli, tak i poslouchá. Je ohromně fixovaná na rodinu a obzvláště na mě. Za žádnou cenu by mě neopustila,“ věří své fence Doně její panička. Statečné fence, která neváhala rozkousat vodítko, aby v tísni pomohla své paničce, udělujeme Statečné psí srdce.


Záchranný čin služebních a záchranářských psů
Cenu převzal: psovod František Kohout a jeho německý ovčák Romer
Cenu předala: herečka Jana Stryková

V září loňského roku pátrali policisté na Domažlicku po nebezpečném pachateli loupeží. Věděli, že může být ozbrojený i střelnou zbraní, a tak jim záleželo na jeho včasném dopadení. Když už měla policejní hlídka muže na dohled, náhle se jim ukryl v lese. Na místo proto přijeli dva služební psovodi se psy. Jeden psovod se psem se vydal po stopě pachatele, zatímco druhý, kterým byl podpraporčík František Kohout, šel podél lesa. Náhle se třicet metrů před ním vynořila postava, ve které psovod bezpečně poznal figuru známého lumpa. Psovod hledaného muže vyzval známou formulkou „Zde policie. Jménem zákona-stůjte!“, aby v útěku nepokračoval. Ale on jeho výzvy nedbal. Protože mohl být ozbrojen střelnou zbraní, byl v souladu se zákonem použitý pes bez náhubku. Romer vběhl do hustého porostu a během necelé půlminuty byl u pachatele. V té chvíli psovoda nenapadlo, že jeho krátké zasténání může něco signalizovat. Vzápětí uslyšel psovod štěkání psa ze vzdálenějšího místa, opět se zasténáním. Když se psovod přiblížil na desetimetrovou vzdálenost, uviděl, že pes drží mužovu levici v zubech. V pravé ruce měl však muž zakrvavený nůž.
Psovod vyzval pachatele k odhození zbraně. Muž odhodil nůž na zem, ale vzápětí se opět snažil uprchnout. Pes však nepovolil sevření levé paže, a tak mohl psovod spolu se psem složit pachatele na zem. Jakmile měl muž nasazená pouta, měl už Romer zadrženého jen hlídat. V tu chvíli však psovod zjistil, že Romer silně krvácí z krku a hrudníku. Pachatele proto předal kolegovi, který právě přišel na místo zákroku a rychle informoval nadřízeného o vážném poranění psa. Za pár desítek minut byl Romer v péči zvěrolékaře v Blažejově. Pes, který svým rozhodným zákrokem předešel zranění a ohrožení života svého pána, měl zároveň velké štěstí - rány nožem minuly životně důležité orgány. Operace i léčení proběhlo úspěšně a po dvou týdnech mohl zvěrolékař konstatovat, že Romer je mimo ohrožení života. Za další měsíc se začal dostávat zpět do bývalé pracovní kondice a nebál se ani náznaků útoků nožem. A tak se loni v listopadu mohl vrátit do služby. Právem mu proto náleží Statečné psí srdce.


Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)

Cenu přebrala: Terezka a její německý ovčák Cave Gymor
Cenu předala: herečka a výtvarnice Barbora Srncová

Svému německému ovčákovi jménem Cave Gymor neřekne jeho panička Terezka jinak než Kavi nebo Kavísek. Terezka trpí atypickým autismem a vývojovou poruchou chování. Kavi se stal jejím pomocníkem v roce 2013. „Od dětství vyrůstala se psy. Vždy jí přinášeli určitou jistotu. A tak vznikl úžasný nápad - když můžou mít psího pomocníka nevidomí či epileptici, proč by ho nemohl mít i autista?,“ vypráví Terezčina maminka. Terezčiným velkým přáním byl německý ovčák.
Takový, který by mohl být všude a za všech okolností s ní, i v posteli. Za obrovské podpory a nadšení lidí z organizace Helppes a dárců, kteří posílali na Kavíska peníze, se nápad mohl uskutečnit. „Kavi nám přinesl strašně moc pozitivního. Od první vteřiny se od dcery nevzdálí ani na krok. Bezpečně ji doprovází na ulici a do kroužků. Je velmi empatický a pro Terezku znamená klid, jistotu a bezpečí. Mnohem lépe díky němu snáší všechna složitá lékařská vyšetření v nemocnici, která ji dříve velmi stresovala. Kavi je také velmi vnímavý ke všem autistickým náladám, a proto s ním Terezka zvládá všechny krizové situace. Když na nás někdo křičí, což je pro dceru velmi stresující, vždy se sesune na zem ke psovi a pevně se ho drží. Také ošetřující lékař Terezky považuje přítomnost psa v jejím životě za velmi pozitivní. Dnes Terezka s Kavim navštíví hypermarket, divadlo, kino, kavárnu, výstavu i rockový koncert. „Bez Kaviho by to nedokázala.
Jsme velmi šťastní, že takového pomocníka máme. S dcerkou jsou silně spjatí – pes ráno v sedm nastupuje do ‚služby‘ a večer v devět končí. A pak ještě nastupuje na noční. Hlídá dceřin spánek, protože ji budí noční děsy. Když je situace mírnější, přitulí se k ní a Terezka hladí jeho měkký kožíšek. Jedná-li se o závažnější stav, Kavi mě hned běží vzbudit. Dělá to z lásky k mé dceři a ona bez něj nedokáže být. Myslím, že náš Kavi má obrovské Pomáhající srdce,“ napsala nám Terezčina maminka. Souhlasíme a udělujeme Kavimu Statečné psí srdce.


Spící srdce (ocenění in memoriam)
Cenu převzala: Sabina Humpálová
Cenu předala: herečka Kateřina Kaira Hrachovcová

Krásnému policejnímu psovi Metisovi nikdo neřekl jinak než Bubák. Byl to německý ovčák černý jak uhel, a zároveň postrach pachatelů trestných činů. Byl specialistou na pachové práce, ale dokázal si poradit i s agresivním lumpem. Jednou dostala jeho panička, policejní psovodka Sabina Humpálová, zvláštní úkol. V šumavských močálech za Volyní měla vyhledat paní, která ztratila orientaci a za tmy se bála pokračovat v hledání cesty domů. Do neobvyklé situace se dostala při procházce se dvěma bígly. Ti mají rádi volnost a jejich majitelka je našla až ve chvíli, kdy se stmívalo. Noc začala být chladná. Majitelka psů navíc cítila, jak se pod ní propadá zem. Naštěstí měla u sebe mobilní telefon, a tak rychle zavolala o pomoc. Policejní hlídka ale v hledání neuspěla.
Operační důstojník proto vyslal na pomoc podpraporčici Sabinu Humpálovou s Metisem. Německý ovčák byl nasazený v předpokládané lokalitě, brzy narazil na stopu ženy a hodinu před půlnocí ji našel. Ačkoliv si Metis dokázal poradit v řadě nelehkých situací, aby ochránil občany i majetek lidí na jihu Čech, s jeho zdravím to bylo horší. Po několika operacích nakonec odešel v létě roku 2014 do psího ráje. Bylo mu dvanáct roků.Cena hlavního partnera
Cenu převzal: Václav Komárek a jeho flat coated retrívr Colleta
Cenu předala: Veronika Zárybnická, zástupce maloobchodní sítě prodejen SUPER ZOO a plk. Ing. Pavel Nepovím z Generálního ředitelství HZS ČR

Václav je mladý muž z Kravař, který trpí epilepsií a poporodní parézou, kvůli které má částečně nepohyblivou levou ruku. Colettku, kterou vycvičili ve společnosti Helppes, má od loňska, a je to velmi empatická a citlivá fenka. Co nám o ní Václav napsal? „Je to můj anděl strážný. Hlídá mě při epilepsii a pomáhá mi tam, kde mi to s mou postiženou rukou nejde. Colettka umí ohlásit epileptický záchvat dopředu, a tak už se nestane, že zůstanu někde ležet. A kdyby se to stalo, tak mě neopustí. Navíc má na vestičce napsáno asistent epileptika a díky tomu by mi měli lidé pomoct.“
Nezřídka se totiž stává, že člověka s epileptickým záchvatem považují kolemjdoucí za opilce nebo feťáka. Václava také velmi těší, že s ním Coletta chodí do školy. „Colettka si získala srdce spolužáků a hlavně spolužaček a já mám najednou díky ní hodně kamarádů, kteří mi pomůžou, když se začnu třepat nebo je mi zle. Díky Colettce jezdím do školy sám. Ze školy už pro mě rodiče nemusí tak často jezdit, překonal jsem strach. Ona mě totiž dokáže upozornit na přicházející záchvat.“ Václav nikdy neměl rád rehabilitaci, ale s Colettou je to prý zábava. „I když to bolí, ruka se krásně uvolňuje. Když si třeba na postiženou ruku namažu sýr nebo paštiku, ona mi celou ruku promasíruje. Nejdůležitější ale je, že je Colettka můj parťák a já nejsem sám. Život mi hodně změnila k lepšímu a věřím, že se to zlepší a budu jako ostatní,“ svěřil se Václav, který nominoval Colletu v kategorii Pomáhající srdce. Václavův příběh zaujal odbornou porotu natolik, že se rozhodla udělit jeho šikovné fence Cenu hlavního partnera ankety Statečné psí srdce.
Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž. Záštitu nad anketou již tradičně drží Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace Zlatého záchranného kříže, prestižního ocenění, které v minulých letech předával prezident České republiky.
Hlavním partnerem ankety je společnost SUPER ZOO, dalším sponzorem je společnost Calibra. Mediálním partnerem je společnost Rail Reklam.
Ručně kovanou cenu, kterou si vítězové jednotlivých kategorií odnesou, vyrobil kovář Tibor Novotný.

Kontakt pro média:
Andrea Skalická
774 422 678
andska@seznam.cz


 
Príbehy psích hrdinov
http://www.tulko.sk/clanky/zaujimavosti:24/psi-hrdinovia-zachrancovia-i:1089
http://www.tulko.sk/clanky/zaujimavosti:24/psi-hrdinovia-zachrancovia-ii:1090
http://www.psisvet.sk/index.php/spravodajstvo/496-psi-hrdinovia-roku-2012
http://www.zveromil.sk/clanok/traja-psi-vojnovi-hrdinovia-zachranili-naraz-50-vojakov.html
http://aktualne.atlas.sk/psi-hrdina-zabranil-majitelovi-v-samovrazde-sam-pri-tom-zahynul/dnes/zaujimavosti/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/257362-psi-hrdina-zranila-ho-raketa-v-afghanistanu-ted-ho-ocenil-picek
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/244595-arco-sluzebni-pes-ktery-ma-svuj-pomnik-jako-jediny-v-cr/
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/psi-hrdina-jde-do-duchodu-aldo-za-7-let-zasahoval-u-152-pozaru.html
http://domazlicky.denik.cz/zlociny-a-soudy/psi-hrdina-romer-se-leci-z-ran-ktere-mu-zatykany-zasadil-nozem-20140926.html
http://www.statecnepsisrdce.cz
A na záver veselo....

Mikinka
Moje
webové stránky 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu