wz
 
 

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov
[Späť | Obnoviť | Dopredu]

 Psíky do postele nepatria

Všeobecne sa hovorí, že  psi do postele NEPATRIA, a toto mi povedala aj jedna moja známa, ktorá videla Mikinku u mňa v posteli ležiacu pri nohách... (???)
Odkedy poznám psíkov, teda od detstva, tak psík mi ležal pri posteli, hoci mi to matka zakazovala. Keď v noci zaspala, tak som ho pustila do spálne k posteli a ráno síce bolo matkino nadávanie, ale to som zniesla, všetko som zniesla pre môjho psa a kozu. Pre mňa bolo prirodzené, keďže som mala veľmi rada svojho psa, že bude so mnou, veď som túžila byť stále s ním v jeho blízkosti a zjavne po tom túžil aj on. To s nočným spaním pri posteli sme mali takú spoločnú záľubu, len som mu pošepkala do uška, že pre neho prídem, keď mama zaspí a aj tak bolo. Niekedy som od únavy zaspala skôr ako mama a ráno som sa vždy môjmu psíkovi ospravedlňovala ako človeku a on... akoby mi rozumel, čo mu hovorím, pritúlil sa ku mne... sú to nezabudnuteľné chvíle a tak je i dnes, keď už som na dôchodku a mám fenku Mikinku. Aj ona spáva so mnou v jednej miestnosti a v lete, no čo budem hovoriť, aj by som s ňou spala vonku, ale už mi to moje staré kosti nedovoľujú... veď spať vonku so psom je pre neho niečo ako priblíženie sa jeho potrebe patriť k niekomu (k svorke) bezvýhradne...
Psíka Mikina, ktorého som mala, sme volali "byťák", bol to pekinéz a pre neho bolo trestom, ak mal byť vonku a hlavne sám. Visel vždy na mne očami a kamarátka mu dala prezývky "závislák" - "fetišmen" a podobne, pretože ak som musela ísť z domu preč, tak si vzal moju topánku alebo hocičo čo mi patrilo z oblečenia a ležal s tým ako bez života až kým som sa nevrátila domov. Manžel hovoril na to, že so mnou odišiel aj psí život... Dnes... Len sa pozriem na Mikinku a už vie čo sa ide diať, či ideme do kuchyne, či ideme von, či sa budú umývať podlahy, či ideme do pivnice pre zeleninu a podobne a podľa toho aj reaguje, buď ide za mnou alebo si sadne na hojdacie kreslo, alebo sa postaví pri dvere a ide von, keď umývam podlahu... prosto si rozumieme aj bez veľkých slov a vôbec som ju nič neučila, robí to prirodzene. Pokiaľ by som nebola v takomto tesnom celodennom a celonočnom kontakte s Mikinkou, nebol by ani taký plnohodnotný vzťah medzi nami, pretože už by mala svoj život a žili by sme síce na jednom teritóriu, no každá by si išla svojou cestou, ja tou človečou a ona tou psou, v noci sama so zvukmi noci na dvore v búde. Myslím si, že Mikinka je šťastná so mnou, lebo žijeme všetko spolu a kde sa pohnem, tam ide aj ona a verím, že by aj život za mňa položila.
Zaiste, takéto spávanie si vyžaduje častejšie pranie, ale keď som právala vtedy, keď neboli automatické pračky, tak prečo by som neprala dnes, keď sú takéto vymoženosti... (?) Mikinkine šteniatka boli pri mojom písacom stole pri počítači v krabici, nenechala som ich vonku, pretože Mikinka spáva so mnou a tak aj jej mláďatká museli byť pri mne a starali sme sa o ne obe... Cez deň som ich vynášala von do polotieňa a naisto viem, že Mikinka by aj dýchala za mňa, taký vďačný vie byt psí priateľ/ka... mám dobrý pocit a som rada, že na mňa pred časom čakala celý deň na železničnej stanici Bošany, kde ju vyhodil jej majiteľ von z auta a nechal napospas osudu. Iste nevie o tom, že stratil tým najvernejšiu psiu dušičku akú kedy mohol mať.
Všetci psíci, ktorých som doposiaľ mala, boli prijatí do rodiny a neboli to zvieratá nechané vonku v samote s vyhradeným priestorom a reťazou prikovanou k búde. To si psík nezaslúži za svoju vernosť, za lásku, ktorú človeku daruje bez výhrad. Keď je prijatý do rodiny, akoby mal svoju svorku do ktorej patrí. Vvo svorke je vždy nejaký vodca a ním sa stáva človek, psík to berie celkom prirodzene podľa zakódovaných v ňom inštinktov. On sa prosto inštinktívne podriadi a cíti sa so svojou svorkou človečou potom aj dobre, nemá "mindráky" z toho, že ho "svorka" neprijala medzi seba a preto musí byť vonku pri búde a na určenom priestore. Vďaka Bohu, mám manžela, ktorý má takisto kladný vzťah k zieratkám a má ich úprimne rád, takže Mikinka má rovnako rada jeho ako aj mňa a berie nás ako členov svorky. Stala som sa jej "srdcovka", uznáva ma za svoju paniu aj vodcu svorky. Dokonca manžel s našou "melírovanou" Linou spal aj vonku v noci a tíšil ju pri zvukoch, čo počúvala a čo ju ako šteniatko rozrušovali. A Lina mu bola oddaná bezvýhradne.
Čo som tým chcela povedať?
Jednoducho moja známa nemá ani len "šajnu" o tom, čo potrebuje psík pre život s človekom. Myslí len na človečie tzv.pravidlá, ktoré vychádzajú z učenia doma, zo zákona v školách a BOHUŽIAĽ aj na náboženstve, že zviera má slúžiť človeku, že zviera JE VEC a nie živá a cítiaca BYTOSŤ onej "Božej" prírody! A vonkoncom nemyslí na to psíča, ktoré si človek berie k sebe s tým, že mu bude dobrým spoločníkom, ochrancom a priateľom v pohode aj nepohode. A ak ním PSÍK taký má byť, tak musí byť šťastný a prijatý "svorkou", čiže človekom, ľuďmi z rodiny bez výhrad a patrí k tomu aj spanie so psíkom v jednej miestnosti a "môže" aj v posteli. Známej som to po svojom vysvetlila a zistila, že sa na vec nikdy nepozrela z uhla pohľadu psa a nie človeka.
Byť tým psíkom, bola by som jednoznačne "handikapovaná", ak by ma takto odsunuli od seba hneď po príchode a určili mi miesto, kde mám byť a nedovolili mi byť v tesnej blízkosti s tými, ktorí si ma vzali k sebe... Prirodzená reakcia by bola, že som nejaká vadná, že ma neprijali medzi seba a iba ma medzi sebou trpia... pozrúc sa na vec z tohto uhla pohľadu, tak by som sa odcudzila tým, čo ma vzali k sebe, išla svojou cestou a žila bez vzťahu s nimi a bez lásky, priamych dotykov, ktoré sú veľmi dôležité a nielen u psíkov a zvieratiek vôbec, ale aj u ľudí predsa a to privádza časom a rokmi psíka až k nekontrolovateľným agresívnym konaniam... veď takého psíka sme pred rokmi vzali k sebe, volal sa Čaďo. A z  psa - vlčiaka, ktorému u jeho bývalého pána podávali jedlo v miske posúvajúc ju palicou k nemu za ohradu a ktorý im napokon vydrhol všetko živé čo chovali na dvorci, sa stal nielen člen našej rodiny, ale aj môj najlepší, srdcu najmilší a najvernejší priateľ, ktorý za týždeň naučil samostatne chodiť aj našich synov - dvojčatá v roku 1973. Škoda, že vtedy som nemala žiadny kvalitný fotoaparát, aby som si psíkov nafotila.
A tak na otázky, či psi patria alebo nepatria do postele je jednoduchá odpoveď, psík nie je VEC, ale živá bytosť a pokiaľ pán či pani CHCE, tak aj M
ÔŽE a psík si pospí aj na posteli a slovo PATRÍ a NEpatrí tak nemá žiadny smerodajný význam. Čo všeličo sa "patrí" a ľudia tak nekonajú a čo všeličo sa "nepatrí" a ľudia to robia!!! V konečnom dôsledku, z morálneho hľadiska o tom, čo sa "patrí" a čo sa "nepatrí", rozhoduje človek sám a nie ľudia okolo neho. Obzvlášť, keď svojim konaním neohrozuje iných ľudí.

Podobná téma s foto

http://cezmin.szm.com/Mikinka2013.htm
http://cezmin.szm.com/Zianechajzit.htm
http://cezmin.szm.com/Mikinka15.htm
http://cezmin.szm.com/Mikina1.htm
http://cezmin.szm.com/Mikina2.htm
http://cezmin.szm.com/Psizivot12.htm
http://cezmin.szm.com/Mikinka-b.htm

 Psia reč...

Medzi človekom a jeho psom existuje osobitný spôsob komunikácie. Rovnako ako pes dokáže vycítiť náladu aj najbližšie zámery pána, aj majiteľ dobre pozná, čo práve pes cíti, na čo sa chystá alebo či je v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. K mimoslovnej komunikácii s človekom  a aj so zvieratami používa pes celý rad prostriedkov. Mnohé sú typické len pre konkrétneho psa, iné sú spoločné pre plemeno a väčšina pre všetkých psov. Má to jednu neopakovateľnú výhodu: v zásade človek môže rozumieť každému psovi na svete bez ohľadu na "materinský jazyk" oboch.
Existuje celá veda o neverbálnej a mimovoľnej komunikácii. Nielen manažéri firiem sa za drahé peniaze učia, ako spoznať napr. nervózneho či nekorektného obchodného partnera, rozpoznávať signály, ktoré náprotivok nechtiac vysiela a na ich základe dopredu predvídať závažné rozhodnutia. V podstate to isté platí aj vo vzťahu človek a pes, len signály sú trochu iné, rečou tela.
Najznámejšie je oblizovanie... Oblizovanie od dospelého psa znamená upokojovanie, u šteniat vo vrhu navzájom je vyjadrením vzájomnej náklonnosti, šteňatá usilovne oblizujúce pysky dospelého psa majú túžbu donútiť člena svorky k vyvrhnutiu natrávenej potravy - ako to doteraz funguje vo vlčích spoločenstvách. Niektorí psi si zvykli používať oblízanie ľudskej tváre ako relatívne bezpečné a pritom účinné gesto, ktoré funguje predovšetkým vo vzťahu s deťmi - odradí každé dieťa od pozornosti, ktorú psovi venuje a ktorá mu je nepríjemná.
Štuchanec ňufákom alebo panvou vyjadruje priateľstvo. Psy tieto dotyky využívajú počas vítacieho rituálu. Známe je aj vrtenie chvostom, ktoré však môže spôsobiť nebezpečné nedorozumenie, aj keď v preklade znamená "teším sa, mám radosť". No keď pes cerí zuby, tak to už nie je priateľské gesto a znak radosti zo zvítania sa navzájom, ale... vrtenie chvostom v tomto prípade znamená tešenie sa na útok. Cerenie zubov k ďasnám je poslednou výstrahou pred útokom. Môže byť sprevádzané zježením srsti na chrbte, ktoré samo o sebe znamená strach aj prípravu na boj: aj my ľudia poznáme "hrôzou zježené vlasy", a psy si tak mimovoľne dodávajú nejaký centimeter navyše, aby vyzerali vo svojich i protivníkových očiach mohutnejšie.
Obzvlášť treba dávať pozor na objímanie majiteľa s pre psa cudzím človekom: pes  môže pochopiť objímanie ako prejav nadradenosti a nepriateľstva voči pánovi. Takisto úsmev, pri ktorom sú vidieť zuby, môže pes vnímať ako nie priateľstvo, ale výstrahu pred útokom.
 


ODKAZY
http://www.images.dogforum.sk
Pes v antických prameňoch a umení
Dejiny psa http://sk.wikipedia.org/wiki/Dejiny_psa
Pes domáci http://sk.wikipedia.org/wiki/Pes_domáci
Commons http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Dogs
Zoznam psích plemien http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_psích_plemien
Redaktor:Igor-kynologia http://sk.wikipedia.org/wiki/Redaktor:Igor-kynologia
Latinské výroky alebo vety, či príslovia http://sk.wikiquote.org/wiki/Latinské_výroky
Schéma http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:Schema-psy-vyvoj.gif
Neviditelný pes http://cs.wikipedia.org/wiki/Neviditelný_pes
Pes v dejinách http://sk.wikipedia.org/wiki/Pes_v_dejinách
Kynológia http://sk.wikipedia.org/wiki/Kynológia
Cerberus http://en.wikipedia.org/wiki/Cerberus
http://pitapata.com

Miláčikovia v posteli
Pre zväčšenie klikni na obrázok

 Moje
webové stránky 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.ic.cz
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
 Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka: http://seniorka.szm.com
 Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatérstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti: http://babka-radi.euweb.cz

 Olympionik: http://olympionikholub.ic.cz
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.ic.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť | Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2009
http://cezmin.wz.sk