wz

U susedov majú nový prírastok do rodinny, tri malé psíčence plemena Čau-čau.

Naša Mikinka pobehuje popri plote a pomyslne sa s nimi hrá, poskakuje, vyštekuje a malé guľky behajú po dvore až radosť na ne pozrieť.

Čau-čau je považovaný za model podľa ktorého boli vytvorené tradičné kamenné sochy ochrancov budhistických chrámov a palácov. Pochádza z Číny, v ktorej je pomenovaný Sung-š' čchüan doslovne preložené ako "pes tlstý lev", oficiálny názov v krajine pôvodu Chow-Chow. Do Európy sa dostal roku 1887 a čoskoro sa z neho stal obľúbený a dokonca módny pes, ako je aj dnes. Už roku 1895 bol v Anglicku založený klub chovateľov tohto plemena.

Čau-čau je statný pes s mohutnou hrivou okolo krku a malými trojuholníkovými, v špičke zaoblenými ušami, ktorého telesná stavba je z profilu štvorcového tvaru. Jeho srsť je hustá, obsahujúca jemné aj drsné štetiny. Farba srsti môže mať päť odtieňov: červený, čierny, modrý, škoricový a krémový. Škvrnití, viacfarební jedinci sú považovaní za odchýlku od štandardu tohto psieho plemena. Atraktívna srsť je dosť náročná na údržbu. Vďaka nej, aj vďaka skrátenej ňucháčovej partii toto plemeno veľmi ťažko znáša vyššie teploty a má sklony k prehriatiu. Ako som čítala, tak aj v chove sa vzhľadom na prešľachtenie mnohých jedincov často vyskytujú komplikácie. Významným znakom tejto rasy je neobvyklý modro-čierno/ fialový jazyk a priamo stavané zadné nohy, ktoré podmieňujú jeho charakteristický spôsob chôdze.

Je to samotársky, introvertný pes, ktorý je veľmi nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Čau-čau si vyberá len jednu osobu, na ktorú sa citovo úplne naviaže a možno práve preto ho nazývajú aj „psom jedného pána". Veľmi miluje svoju slobodu a je nezávislý, čo znamená, že sa veľmi nerád podriaďuje a nenechá sa do čohokoľvek nútiť. Inak je to veľmi pokojný a pokojamilovný pes, hrdý a dôstojný pán pes, aj keď na prvý pohľad vyzerá ako plyšové medvedíky, len pohladkať a pohrajkať sa s ním. Nie je žiadnym maznáčikom na hru pre deti, skôr si rozumie s dospelým človekom, ako s deťmi. Keďže je ostražitý pes, tak je aj výborným strážcom majetku svojho pána.  ostražitý.

V žiadnom prípade nie je vhodným psom, ktorého by by ste mohli mať priviazaného pri búde ako strážcu. Hodí sa skôr do bytu, pokiaľ s ním pán chodí na prechádzky každý deň, aby mal pohyb. Neradno zabúdať na fakt, že toto plemeno má silný lovecký pud, a rád sleduje stopu, preto by mal byť na prechádzke po chotári a hlavne v lese vedený vždy pripútaný na vodítku.

Krátkosrstý čau-čau je veľmi vzácny a hrozí mu vyhynutie. Na Slovensku sa vôbec nevyskytuje.

Bola som si ich vyfotiť pri hre na dvore, tu je pamiatka pre dni budúce, na hravé chlpaté guľôčky.

Šťastná psia mama...

A jej potomkovia

v